Sprawdź nas:

  1. pl
  2. en
  3. fr
18 marca 2024

Zmieniamy trajektorię? Perspektywy badań nad lekiem na DMD w 2024

Coraz więcej pojawia się informacji o prowadzonych badaniach nad lekami na DMD. Być może rok 2024 nie będzie przełomowy, ale i tak sporo będzie się dziać w tej kwestii. Pozostaje nam wierzyć, że leki, które lada moment pojawią się na rynku pomogą chłopcom z Dystrofią Mięśniową Duchenne’a. W mniej lub bardziej efektywny sposób, ale pomogą.

 

Już rok prowadzimy Bloga Braci. Pierwszy wpis na stronie pojawił się 7 marca 2023, kiedy zaczynaliśmy swoją drogę z pojmowaniem choroby, jaką jest DMD i wiarą, że przyszłość przyniesie wiele dobrego dla naszych synów. To właśnie w pierwszym wpisie Szok! 20 milionów na lek na Dystrofię Mięśniową Duchenne’a pisaliśmy o przełomie w roku 2023 i zbliżającej się pierwszej terapii genowej na świecie (późniejszy Elevidys) oraz o nowych lekach wspierających chorych chłopców (Vamorolone, Givinostat). Nikt nie przypuszczał, że kwota 20 milionów złotych na terapię genową pokryła się mniej więcej z obecnymi kosztami terapii w USA. Czy 15 - 20 milionów złotych, to realna kwota życia dziecka?

Po roku od tego wpisu wiemy już dużo więcej. Doświadczyliśmy ogromu wsparcia i pomocy na drodze walki z DMD, a przede wszystkim miłości i zrozumienia, tak potrzebnych małym dzieciom. One jeszcze nie są świadome diagnozy i postępującej choroby jaką jest Dystrofia Mięśniowa Duchenne’a, odczuwają zapewne braki i obserwują, że nie są tak sprawne jak rówieśnicy, ale tego nie rozumieją. Wiedzą natomiast, że kto nie pojawi się na ich drodze, okaże im sporo miłości i czułości. Tymon i Kajetan przyjmują to za pewność. Czasami warto stać się dziećmi, aby przyjmować miłość bezinteresownie, to przecież nic nie kosztuje. Dawać miłość, to też jest ważne!

Wiemy też, że obecnie terapia genowa w postaci Elevidys nie przynosi tak dużo korzyści, niż się spodziewano na początku. Cały czas trwają badania, a na horyzoncie pojawią się nowe możliwości. Inni producenci publikują swoje raporty, jeszcze inni wysyłają prośby o zatwierdzenie leków i dostępność ich na rynku. Walka z DMD cały czas trwa…

 

Zmieniający się krajobraz leczenia DMD

 

Niedawno odbyła się coroczna konferencja The Muscular Dystrophy Association’s, na której omówiono co będzie się dziać w 2024 roku w obszarze DMD. Wiele badań i raportów zostanie zakończonych, a nowe leki mają nadzieję wejść na rynek, w tym Agamree (vamorolone) oraz Givinostat. Te dwa niegenowe leki mają bardzo dobrą opinię lekarzy. Pisałem o nich we wpisie Nowe leki na DMD. Przed nami nowy standard leczenia? Agamree jest już dostępny i refundowany w Niemczech. Trwają starania nad refundacją w Polsce, a w Belgii prawdopodobnie będzie on dostępny pod koniec roku. Co ciekawe, ten lek został w pierwszej kolejności zatwierdzony w Europie niż w USA, co często się nie zdarza, a co świadczy o tym, że Agamree to naprawdę pomocny lek dla chłopców z DMD. Przede wszystkim jest on zamiennikiem sterydów o podobnym działaniu co kortykosteroidy, przy mniejszych skutkach ubocznych. 

Agamree to podobno ekscytujące i ważne osiągnięcie współczesnej medycyny. Hormony steroidowe, występujące w tym leku, mogą być stosowane w połączeniu z terapiami genowymi, aby pomóc zmniejszyć niektóre skutki uboczne stanu zapalnego wywołane przez wektory w dużych dawkach. Oczywiście jak każdy lek może wywołać skutki uboczne, w tym nadpobudliwość czy przyrost masy ciała. Jednak nie są to tak duże skutki, jak w przypadku obecnie dostępnych sterydów prednizonu i deflazacortu. Agamree jest dostępny, ale bez refundacji kosztuje na ten moment 6800€, a jest to cena za butelkę 100 ml. Dla dziecka w wieku Tymona i jego masie ciała lek wystarczy na około jeden miesiąc. Nasz lekarz prowadzący w Belgii może nam wypisać receptę na Agamree, ale jednocześnie zaznaczył, że to ogromny koszt a działa podobnie jak Calcort, warto poczekać kilka miesięcy na refundację.

Bardzo ważnym lekiem na mapie zmieniającego się krajobrazu leczenia DMD jest Givinostat. Jest on w końcowej fazie testów i raportów, lada moment ma zostać zatwierdzony. Dane z fazy III pokazują, że Givinostat może zmniejszyć spadek mobilności i funkcji mięśni. Sposób działania givinostatu może potencjalnie hamować patologiczną nadaktywność HDAC (Deregulacja HDAC jest główną konsekwencją braku dystrofiny związanej z DMD), a tym samym wpływać na kaskadę zdarzeń prowadzących do uszkodzenia mięśni, co z kolei może przeciwdziałać patologii choroby i spowalniać degradację mięśni. Craig McDonald, przewodniczący Wydziału Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji w UC Davis Health i główny amerykański badacz w badaniu fazy III givinostatu, powiedział podczas konferencji MDA, że lek wydaje się również wpływać na metylację DNA i ekspresję genów w mięśniach. McDonald leczył dziewięciu pacjentów givinostatem. "Byłem naprawdę pod wrażeniem tego, jak radzili sobie z upływem czasu”. W USA szykują się na 21 marca, aby otrzymać zatwierdzenie leku na rynek amerykański. W Europie może to być przełom 2024/2025.

 

Terapia genowa DMD może zmienić trajektorię choroby

 

Jeff Chamberlain, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Terapii Genowej i Komórkowej oraz kierownik Katedry Dystrofii Mięśni im. McCawa w Szkole Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego, powiedział firmie BioSpace, że obecnie opracowywane terapie genowe są jedynie w pewnym stopniu skuteczne. To nie jest lekarstwo – powiedział Chamberlain. Widzimy, że w przypadku [Elevidys] większość chłopców radzi sobie lepiej, ale nie radzi sobie tak dobrze, jak się spodziewaliśmy. Myślę, że jest dość skuteczny w spowalnianiu postępu dystrofii i niektórzy pacjenci wykazują zwiększoną siłę, ale wielu z nich nie. O wątpliwościach jedynej obecnie terapii genowej dla DMD pisałem we wpisie Jedyny obecnie lek na DMD nie działa?

W modelach zwierzęcych, Elevidys i inne opracowywane obecnie terapie genowe AAV-mikrodystrofiny są bardzo silne i obiecujące, wywierając głęboki wpływ na chorobę, powiedział Chamberlain. Przypuszcza jednak, że mogą one nie działać tak dobrze u ludzi, ponieważ nośniki AAV nie są tak skuteczne w ludzkich mięśniach, jak w modelach zwierzęcych.

Mimo wątpliwego działania leku, firma Sarepta rozpoczęła już badania z Elevidys dla 2-4 latków, a w tym roku szykuje się na rozszerzenie wiekowe dla leku i walka o pełną akceptację FDA.

Ten sam program dla 2-4 latków rozpoczął się już w Europie. Dzięki współpracy Sarepty z Roche, powstał program ENVOL, który ma odbyć się w kilku krajach europejskich (UK, Włochy, Niderlandy, Francja, Belgia i Hiszpania). W Szpitalu Dziecięcym SJD w Barcelonie podano już lek pierwszemu pacjentowi, a placówka medyczna prowadzi nabór dzieci. To w tym programie, ale w Belgii, nasz Kajetan ma możliwość uczestniczenia. Póki co, nasz prowadzący lekarz poinformował nas, że program w Liege tak szybko się jeszcze nie rozpocznie.

Na horyzoncie pojawiają się ponadto nowe możliwości w terapiach genowych.

Kilka firm spodziewa się danych w tym roku:

Mini-dystrofina firmy Pfizer (fordadistrogene movaparvovec), dla której dane z fazy III spodziewane są w drugiej połowie 2024 r., oraz REGENXBIO, która na początku marca zgłosiła dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności od pierwszego pacjenta, który otrzymał wyższy poziom dawki jednorazowej terapii genowej RGX-202 w badaniu fazy I/II.

12-letni pacjent miał silną ekspresję mikrodystrofiny na poziomie 75,7% w porównaniu z osobą bez DMD po trzech miesiącach, zgodnie z komunikatem prasowym. Po 10 tygodniach badacze zaobserwowali obniżenie poziomu kinazy kreatyninowej (CK) w surowicy o 77% w stosunku do wartości wyjściowych, które są związane z uszkodzeniem mięśni i są jednolicie podwyższone u pacjentów z DMD. REGENXBIO jest na dobrej drodze do rozpoczęcia kluczowego badania w drugiej połowie tego roku w USA.

Jestem bardzo zadowolony z nowych danych dotyczących ekspresji mikrodystrofiny z poziomu dawki 2 RGX-202. Zachęcające jest to, że pacjenci bezpiecznie przechodzą przez oceny siły i funkcji motorycznych protokołu próbnego z wczesnymi obserwacjami poprawy, w tym u starszych chłopców - powiedział Aravindhan Veerapandiyan, M.D., Arkansas Children's Hospital.

Przewiduje się również ekscytujący rok dla metod pomijania egzonów, które mogą znacznie zwiększyć transkrypt dystrofiny. W tym obszarze zwrócono uwagę na Dyne Therapeutics, Avidity Biosciences i Entrada Therapeutics, z których wszystkie mają terapie w badaniach klinicznych. Można oczekiwać, że wprowadzą w tych terapiach dystrofinę o znacznie większej skuteczności i wyższych poziomach, co wiąże się z większymi korzyściami dla pacjenta.

Na konferencji MDA zaznaczono, że istnieje zapotrzebowanie na opcje leczenia dla chłopców z zespołem Duchenne'a, które mogą potencjalnie zmienić trajektorię choroby. Z pewnością, na tym etapie obecnie projektowane terapie genowe nie wyleczą DMD, a pomogą przenieść ciężar choroby na mniej dotkliwą formę - Dystrofię Mięśniową Beckera. Czy stanie się jednak cud i leki w niedalekiej przyszłości zatrzymają chorobę? Czas pokaże.

 

W kolejnym wpisie pokuszę się o porównanie terapii genowych, nad którymi obecnie trwają badania.

 

Masz pytania, sugestie? Napisz do nas: razem@bracia29.pl

Zapraszamy również do zapisania się do newslettera, który co wieczór w sobotę ląduje na Waszych skrzynkach :)

Wesprzyj Tymona i Kajetana w walce z DMD

 

DMD to również walka z czasem. Zanim powstanie odpowiedni lek na zatrzymanie degradacji mięśni musimy utrzymywać chłopców w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Szczególnie ważne są ćwiczenia i terapie wspomagające, które pobudzają mięśnie i przedłużają ich żywotność.

Obecnie mieszkamy w Belgii, gdzie mamy nadzieję na udział w badaniach genetycznych oraz lepszą opiekę medyczną dla chłopców z ukierunkowaniem na Dystrofię Mięśniową Duchenne'a. Tu też liczymy się z kosztami.

Wpłat darowizn można kierować na konto: „Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym“ BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A.

Nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

Tytułem: Sławiński, 17052

1,5% podatku w zeznaniu PIT wpisz numer KRS: 0000270809

W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE wpisz: Sławiński, 17052

BĘDZIEMY WDZIĘCZNI ZA KAŻDĄ OKAZANĄ POMOC!

Szczegóły odnośnie przekazania 1,5% oraz innych form pomocy dla Braci w profilu fundacji Avalon.

 

 

Robert

 

 

WROĆ DO BLOGA